Cizoměnové poskytnuté zálohy a pohledávky v rozsahu nových interpretací NÚR

Auditor
2. 2. 2021

Jsou to přibližně dva roky, co Národní účetní rada (NÚR) schválila záměr vytvoření dvou interpretací věnovaných kurzovému riziku a s ním související úpravě kurzových přepočtů v účetnictví. Nejedná se přitom o první interpretace zaměřené tematicky na oblast cizoměnových přepočtů.

Celý text je Vám k dispozici zde.

Jak testovat stálá hmotná a nehmotná aktiva na případné znehodnocení. Problematiku komentuje Libor Vašek, předseda KCÚ a člen LR MSP

kurzy.cz
6. 2. 2021

Hodnota aktiva v rozvaze by neměla být vyšší než budoucí ekonomický prospěch, který dané aktivum účetní jednotce přinese. Tento požadavek vyplývá ze zákona o účetnictví, který v § 25, odst. 3 vyžaduje, aby při ocenění k rozvahovému dni účetní jednotky zohlednily všechna předvídatelná rizika a možné ztráty.

Celý text zprávy zde.

Ministerstvo financí promine na 2 měsíce DPH na respirátory

1. 2. 2021

Ministerstvo financí promine na omezenou dobu dvou měsíců daň z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Účelem opatření je zpřístupnit tyto ochranné pomůcky kriticky potřebné pro zastavení šíření pandemie běžné veřejnosti.

Kompletní TZ zde.

Informace pro daňovou veřejnost

Tisková zpráva GFŘ
18. 1. 2021

Finanční správa upozorňuje, že úlevy a generální pardony, které jsou v současnosti vydávány a které mají za cíl usnadnit daňovým subjektům plnění jejich povinností vzniklých za období ztížené pandemií vyvolanou nemocí COVID-19, nemohou daňovým subjektům „prominout“ povinnosti za roky, které pandemii předcházely.

Celou TZ naleznete zde.

Informace k nároku na kompenzační bonus u osob vykonávajících činnosti sezónního charakteru

Finanční správa ČR
21. 1. 2021

Nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně náleží osobám s převažující činností v přímo omezených oblastech ekonomiky. Tato činnost musí být, co se dosahovaných příjmů týče, dominantním zdrojem obživy. Podrobný výčet podmínek pro přiznání tohoto druhu podpory je obsažen v zákoně o kompenzačním bonusu (zákon č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, ve znění pozdějších předpisů).

Kompletní text zde.

Ministerstvo financí připravuje možnost čerpání kompenzačního bonusu pro osoby v úpadku

15. 1. 2021

Ministerstvo financí se významně přiblížilo dohodě s Evropskou komisí na možnosti poskytovat kompenzační bonus 500 Kč denně také osobám, které jsou během bonusového období v úpadku. Jednání s Komisí v současnosti směřují k umožnění vyplatit těmto osobám kompenzační bonus zpětně.

Celá TZ je k dispozici zde.

O své klienty se v roce 2021 obává 67 % účetních

onbusiness.cz
13. 1. 2021

Rok 2020 se nezapíše do dějin účetnictví jen jako rok COVIDu, ale také jako rok velkých změn v pracovních postupech a návycích. Ovlivnil všechny profese. Některé bohužel negativně (gastronomie, cestovní ruch), jiné naopak zvýšily svou atraktivitu (e-shopy). Omezení kontaktu s kolegy, zaměstnanci a klienty vrhlo většinu profesí do online prostředí. I účetní tak prožívali řadu změn.

Celý článek zde.

Ministryně financí udělí pracujícím medikům generální pardon na daň z příjmu

10. 1. 2021

Ministryně financí Alena Schillerová využije své mimořádné pravomoci plošného odpuštění daňové povinnosti všem studentům, kterým byla v rámci nouzového stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. Generální pardon bude účinný zpětně na daňovou povinnost vzniklou v minulosti i na případné nové daňové povinnosti.

Celá TZ je Vám k dispozici zde.

První online sněm Komory certifikovaných účetních: nové vedení i změny v Kontinuálním profesním vzdělávání

feedit.cz
7. 1. 2021

V polovině prosince se uskutečnil již XXIV. sněm Komory certifikovaných účetních (KCÚ). První online shromáždění vedlo k volbě nových členů Výboru, kteří s KCÚ již několik let úspěšně spolupracují. Na čtyřleté funkční období se jimi stali Lenka Dvořáková a Robert Jurka. Oba jmenovaní jsou také nově zvolenými místopředsedy KCÚ. Další členkou výboru se stala Dana Kryštofová. Pro nadcházející dva roky, v rámci dodatečné volby po podzimním odstoupení Petra Píši, byla potvrzena Vendula Pešková, dosavadní členka Výboru, které funkční období také končilo. Své působení ve Výboru ukončily Jolana Pražáková a Zuzana Pšeničková, které Komoru ve velké míře zastupovaly i v mediích směrem k laické i odborné veřejnosti.

Celý text k dispozici zde.

Poslední možnost hlasovat pro nejlepší DAŇAŘE roku 2020!

dauc.cz
6. 1. 2021

V pátek 8. ledna má veřejnost a odborná veřejnost poslední možnost poslat svůj hlas v soutěži Daňař & daňová firma roku 2020, jež pořádá nakladatelství Wolters Kluwer ČR.

Hlasovat je možné mimo jiné v kategoriích Daňař roku, Daňová naděje či Nejžádanější zaměstnavatel v daních prostřednictvím webové stránky www.danar-roku.cz. Výsledky hlasování budou vyhlášeny v úterý 9. února 2021. S ohledem na probíhající nouzový stav v ČR bude forma vyhlášení letošního ročníku zřejmě odlišná od předešlých ročníků, vše bude včas upřesněno na webových stránkách soutěže.

Celá zpráva zde.